Захистити право на працю і гідну зарплату - головне завдання профспілки

VIII пленум ЦК профспілки металургів і гірників України за часом проведення співпав із закінченням календарного року. Тому при висвітленні основного питання порядку денного "Про роботу профкомів у забезпеченні трудових і соціально-економічних гарантій трудящих галузі" йшла мова про підсумки роботи з даного напрямку та завдання на наступний рік.

Досвід показує, що найчастіше права робітників порушуються під час реструктуризації підприємств. Соціальні наслідки цього процесу багато в чому залежать від позиції профспілкового комітету. Оперативно і законодавчо обґрунтовано зреагував на загрозу масового скорочення трудящих профком Південного ГОКу (голова профкому Павло Павена). Із запланованого скорочення 630 гірників звільнено 90. На Єнакіївському металургійному заводі із передбачуваних 4 тис. чоловік скорочено набагато менше - 296 (голова профкому Сергій Комишев). Спільними зусиллями Центрального комітету і профкому Миколаївського глиноземного заводу (голова профкому Олександр Чередниченко) в ході реструктуризації вдалося зменшити число скорочених, а також зберегти соціальні гарантії тим, хто перейшов працювати до інших підприємств компанії "Русал".

Деякі "нові" власники підприємств починають з того, що намагаються ліквідувати профспілку. Для відновлення профкомів спеціалістам Центрального комітету доводилось неодноразово виїжджати до власників Нікітовського і Білокамінського вогнетривних заводів. Російська фірма "Маір", що володіє акціями кількох українських підприємств втормету, веде роботу, щоб не було профспілки на Вінницькому, Черкаському, Херсонському вторметах. З цього приводу ЦК профспілки звернувся до міжнародного об'єднання профспілок "Союзметал".

У своїй доповіді голова ЦК профспілки Володимир Казаченко сказав і про те, що нелегко зламати стереотип мислення власників підприємств, які неохоче виконують Галузеву угоду щодо підвищення заробітної плати. У 2001 році тариф 1 розряду згідно з Галузевою угодою було прийнято на 25 підприємствах, у 2002 році - на 46, а у 2003 році - на 72 підприємствах. Сьогодні ця норма через колективні договори реально впливає на підвищення зарплати для 68% трудящих галузі. За три роки зарплата збільшилась у 2,6 рази і сьогодні становить у чорній металургіі - 976 грн. На жаль, ще є підприємства, де зарплата нижча від прожиткового рівня: Єнакіївський коксохім, "Коксохімобладнання", Красногорівський вогнетривний, Марганецький рудо-ремонтний, Криворізький дизельний заводи, "Лемкар", Дебальцівський завод металургійного машинобудування. Порушуються права робітників через завищення норм тривалості робочого часу, неправильну оплату годин, відпрацьованих понад норми. Це послужило приводом для проведення перевірок, особливо на підприємствах, де використовується сумований облік робочого часу. Виявлені завищення норм річного фонду робочого часу від 140 до 210 годин (Дніпропетровський завод ім. Петровського, "Дніпрококс", Дніпропетровський трубний завод), оплата надурочного часу в розмірі 50 і менше відсотків тарифу замість подвійного розміру.

Готуючись до пленуму, ЦК профспілки провів соціологічне опитування на 30 підприємствах, у якому взяли участь 2 тисячі трудящих. Заробітну плату 71% опитуваних вважають недостатньою для металургійної галузі.
Доповідач також говорив про комплекс проблемних питань з безпеки праці у галузі. Особливо несприятлива обстановка у Донецькій області, де цього року загинули 17 робітників. Тому завдання профспілки: вимагати від власників введення більш безпечних умов праці, вчасного проведення атестації робочих місць, технічного переоснащення виробництва. Як позитивний приклад, можна назвати комбінати "Криворіжсталь", "Запоріжсталь", "Азовсталь", Авдіїївський коксохім, Харцизький трубний, Миколаївський глиноземний заводи, Полтавський ГЗК, де протягом року проведені значні ремонти та переоснащення обладнання.

Захищаючи трудові інтереси членів профспілки, правова інспекція ЦК за 9 місяців цього року надала 2590 консультацій, оформила 1180 позовних заяв, захистила у суді 469 трудящих. На користь трудящих у суді виграно позовів на суму 5 млн. грн. Правова інспекція також приймала активну участь у підготовці зауважень і пропозицій у проект Трудового кодексу України. Тому вкрай потрібно вирішити питання фінансування правових інспекторів ЦК профспілки і підсилити цю службу, незважаючи на те, що Фонд соціального страхування припиняє її фінансування.

В.Казаченко зазначив, що вже є позитивні результати Угоди між Центральним комітетом та Фондом держмайна України. На вимогу ЦК профспілки та трудового колективу Фонд скасував неприйнятні умови конкурсу продажу акцій Дніпровського металургійного комбінату. Врахована також позиція ЦК при вирішенні проблем у ВАТ "Чисті метали". Представники профспілки брали участь у перевірках інвестиційних зобов'язань власників пакетів акцій підприємств.

У виступах членів ЦК увага акцентувалась на необхідності всебічної підготовки профспілкового комітету до переговорів з роботодавцями при укладенні колективних договорів, про позицію профспілки щодо неприйнятних для трудящих норм у проекті Трудового кодексу України.

Голова профкому "Криворіжсталі" Юрій Бобченко говорив про нагальну проблему для 56-тисячного трудового колективу - приватизацію цього металургійного комбінату. Центральний комітет профспілки і трудовий колектив неодноразово звертались до народних депутатів, до уряду. Було прийнято Закон України, згідно з яким "Криворіжсталь" внесений до списку підприємств, що не підлягають приватизації. Але на цей Закон накладено вето Президента України. Який смисл приватизувати підприємство, що успішно працює, проводить за свої кошти капітальні ремонти (нещодавно введена в дію після ремонту 1 розряду доменна піч №9), утримує соціальну сферу. Ю.Бобченко наголосив на тому, що колективний договір виконується на 100%, постійно підвищується рівень заробітної плати криворіжсталівців. Він звернувся до пленуму з проханням прийняти проект звернення ЦК профспілки до Президента України, про недоцільність приватизації державного металургійного комбінату, який працює з прибутком.

У роботі пленуму взяли участь і виступили заступник голови ФПУ Ігор Луцишин, генеральний секретар міжнародного об'єднання профспілок "Союзметал" Юрій Тимофєєв, директор департаменту металургійної промисловості мінпромполітики Володимир Грановський, заступник директора департаменту Фонду держмайна України Володимир Зайцев.

Пленум прийняв відповідні постанови з питань порядку денного, а також звернення до Президента України про недоцільність приватизації державного гірничо-металургійного комбінату "Криворіжсталь".


[Назад]